LSU

LSU Athletes' Journey to the Rio de Janeiro Olympics

June 29, 2016

Tuesday, April 5 – Sunday, April 10   Swim Canada Women’s 50m Free Leah Troskot, 25.59 (4th)   Swim Canada Women’s 100m Free Leah Troskot , 55.89 (9th) Sunday, April 10 – Saturday April 16   Swim South Africa Women’s 50m Breast Taryn MacKenzie, 32.15 (2nd)   Swim South Africa Women’s 100m Breast Taryn MacKenzie, 1:10.16 (4th)   Swim South Africa Women’s 200m Breast Taryn MacKenzie, 2:32.62 (4th)   Swim South Africa Women’s 4×100 Medley Relay Taryn MacKenzie, 4:21.12 (4th) Monday, May 16   Swim Euro Championships Men’s 50m Fly Alex Linge, 25.16 (50th) Monday, June 20   Dive USA Men’s 3m Springboard Matthew Phillip, 293.50 (31st) Friday, June 24   T&F Sagicor (T&T) Championships Men 400 Meter Dash Prelims Ade Allyene-Forte, 47.78Q (7th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Women’s 100 Meter Prelims Kelly-Ann Baptiste, 11.58 (5th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 100 Meter Prelims Richard Thompson, 10.25 (1st-Q)
Shermund Allsop, 10.62 (9th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 800 Meters Premins Jamaal James, 1:51.76 (2nd-q) Saturday, June 25   T&F Sagicor (T&T) Championships Women’s 100 Meter Semifinals Kelly-Ann Baptiste, 11.04 (4th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 100 Meter Prelims Richard Thompson, 10.16 (1st-Q)
Shermund Allsop, 10.33 (5th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 800 Meters Final Jamaal James, 1:50.16 (2nd)   T&F Sagicor (T&T) Championships Women’s 100 Meter Final Kelly-Ann Baptiste, 11.07 (3rd-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 100 Meter Final Richard Thompson, 9.97 (1st-Q)
Shermund Allsop, 10.31 (7th) Sunday, June 26   T&F Sagicor (T&T) Championships Women’s 200 Meter Prelims Kelly-Ann Baptiste, 23.01 (1st-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 200 Meter Semifinal Richard Thompson, 20.70 (1st-Q)
Shermund Allsop, 20.76 (4th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s Triple Jump Kyron Blaise, 15.47m (2nd)   T&F Sagicor (T&T) Championships Women’s 200 Meter Final Kelly-Ann Baptiste, 22.79 (4th-Q)   T&F Sagicor (T&T) Championships Men’s 200 Meter Final Richard Thompson, 20.54 (2nd)
Shermund Allsop, 20.67 (4th) Sunday, June 26 10 a.m. Swim USA Women’s 100m Fly Kara Kopcso, 1:00.24 (34th)
Amber Carter, 1:00.32 (39th)
Haylee Knight, 1:01.31 (85th)
Gabrielle Pick, 1:02.74 (129th) 10 a.m. Swim USA Men’s 100m Breast Silas Dejean, 1:01.89 (29th) Monday, June 27 10 a.m. Swim USA Women’s 100m Back Makenna Wilson, 1:03.95 (105th)
Carly Oquist, 1:04.30 (128th) 10 a.m. Swim USA Men’s 200m Free Jake Markham, 1:50.15 (35th) 10 a.m. Swim USA Women’s 100m Breast Colleen O’Neil, 1:10.54 (50th) 10 a.m. Swim USA Men’s 100m Back Brandon Goldman, 55.89 (27th)
Matt Klotz, 56.10 (41st)
Logan Rysemus, 56.29 (48th)
Thomas Smith, 57.77 (144th)
Will Arthur, 58.58 (176th) Wednesday, June 29 10 a.m. Swim USA Women’s 200m Fly (Prelims) Kara Kopcso, 2:13.37 (23rd)
Gabrielle Pick, 2:17.29 (71st) 10 a.m. Swim USA Men’s 200m Breast (Prelims) Silas Dejean, 2:15.38 (20th)
Garrett House, 2:18.25 (44th) Thursday, June 30 10 a.m. Swim USA Men’s 200m Back (Prelims) Brandon Goldman
Matt Klotz
Thomas Smith 10 a.m. Swim USA Men’s 200m IM (Prelims) Brandon Goldman 6:05 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 400 Hurdles Nikita Tracey 6:20 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 400 Hurdles Isa Phillips 6:40 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 100 Meters Samantha Henry-Robinson Friday, July 1 10 a.m. Swim USA Men’s 50m Fly (Prelims) Tyler Harper 10 a.m. Swim USA Men’s 100m Fly (Prelims) Logan Rysemus 5:45 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 400 Meters Jonique Day 6 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 400 Hurdles Fitzroy Dunkley
Riker Hylton 6:15 p.m. T&F USA Men’s 800 Meters First Round Julian Parker 6:45 p.m. T&F USA Women’s 800 Meters First Round Charlene Lipsey
LaTavia Thomas 7 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 100 Meters Semifinal Samantha Henry-Robinson 7:15 p.m. T&F USA Men’s 400 Meters First Round Vernon Norwood
Michael Cherry 8:10 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 400 Hurdles Final Nikita Tracey 8:20 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 400 Hurdles Final Isa Phillips 9 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 100 Meters Final Samantha Henry-Robinson Saturday, July 2 10 a.m. Swim USA Men’s 50m Fly (Prelims) Haylee Knight 9 a.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 200 Meters Renard Howell 1:43 p.m. T&F USA Women’s 800 Meters Semifinals Charlene Lipsey
LaTavia Thomas 2 p.m. T&F USA Men’s 800 Meters Semifinals Julian Parker 2:33 p.m. T&F USA Women’s 100 Meters First Round Kimberlyn Duncan
Mikiah Brisco 3:45 p.m. T&F USA Men’s Long Jump Qualifying Jeremy Hicks 3:46 p.m. T&F USA Men’s 400 Meters Semifinals Vernon Norwood
Michael Cherry 5:10 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s Long Jump Finals Damar Forbes 6:50 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 400 Meters Semifinals Jonique Day 7 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 400 Meters Semifinals Fitzroy Dunkley
Riker Hylton 7:25 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 800 Meters Final Natoya Goule 7:45 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 200 Meters Semifinals Samantha Henry-Robinson 7:55 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 200 Meters Semifinals Renard Howell Sunday, July 3 5:40 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 100 Hurdles Semifinals Nickiesha Wilson 6 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 400 Meters Final Jonique Day 6:10 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 400 Meters Final Fitzroy Dunkley
Riker Hylton 6:25 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 200 Meters Final Samantha Henry-Robinson 6:40 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Men’s 200 Meters Final Renard Howell 6:55 p.m. T&F Jamaican Sr. Championships Women’s 100 Hurdles Final Nickiesha Wilson 6:02 p.m. T&F USA Women’s 100 Meters Semifinals Kimberlyn Duncan
Mikiah Brisco 6:15 p.m. T&F USA Men’s Long Jump Final Jeremy Hicks 6:48 p.m. T&F USA Men’s 400 Meters Final Vernon Norwood
Michael Cherry 7:44 p.m. T&F USA Women’s 100 Meters Final Kimberlyn Duncan
Mikiah Brisco Monday, July 4 6:15 p.m. T&F USA Women’s Triple Jump Qualifying Lynnika Pitts
Keri Emanuel 7:42 p.m. T&F USA Women’s 800 Meters Final Charlene Lipsey
LaTavia Thomas 7:51 p.m. T&F USA Men’s 800 Meters Final Julian Parker Thursday, July 7   T&F Canadian Championships (thru 7/10) TBD   T&F Euro Championships Men’s 200m (Prelims) Nethaneel Mitchell-Blake 5:30 p.m. T&F USA Women’s Javelin Qualifying Rebekah Wales 7:02 p.m. T&F USA Women’s 100 Hurdles First Round Jasmin Stowers
Tenaya Jones 7:30 p.m. T&F USA Men’s 200 Meters First Round Aaron Ernest 7:58 p.m. T&F USA Women’s 400 Hurdles First Round Cassandra Tate
Kymber Payne 8 p.m. T&F USA Men’s Discus Qualifying Rodney Brown 8:30 p.m. T&F USA Women’s Triple Jump Final Lynnika Pitts
Keri Emanuel 8:53 p.m. T&F USA Men’s 400 Hurdles First Round Quincy Downing Friday, July 8   T&F Euro Championships Men’s 200m (Semis/Finals) Nethaneel Mitchell-Blake 5:02 p.m. T&F USA Men’s 110 Hurdles First Round Jordan Moore
Joshua Thompson
Ryan Fontenot 5:30 p.m. T&F USA Women’s 200 Meters First Round Kimberlyn Duncan
Jada Martin 5:30 p.m. T&F USA Men’s Discus Final Rodney Brown 5:58 p.m. T&F USA Women’s 100 Hurdles Semifinals Jasmin Stowers
Tenaya Jones 6:31 p.m. T&F USA Women’s 400 Hurdles Semifinals Cassandra Tate
Kymber Payne 6:47 p.m. T&F USA Men’s 400 Hurdles Semifinals Quincy Downing 7:37 p.m. T&F USA Men’s 200 Meters Semifinals Aaron Ernest 7:54 p.m. T&F USA Women’s 100 Hurdles Final Jasmin Stowers
Tenaya Jones Saturday, July 9 6 p.m. T&F USA Women’s Javelin Final Rebekah Wales 6:25 p.m. T&F USA Men’s 110 Hurdles Semifinals Jordan Moore
Joshua Thompson
Ryan Fontenot 7:03 p.m. T&F USA Women’s 200 Meters Semifinals Kimberlyn Duncan
Jada Martin 7:42 p.m. T&F USA Men’s 200 Meters Final Aaron Ernest 7:52 p.m. T&F USA Men’s 110 Hurdles Final Jordan Moore
Joshua Thompson
Ryan Fontenot Sunday, July 10 6:03 p.m. T&F USA Women’s 400 Hurdles Final Cassandra Tate
Kymber Payne 6:51 p.m. T&F USA Men’s 400 Hurdles Final Quincy Downing 7:11 p.m. T&F USA Women’s 200 Meters Final Kimberlyn Duncan
Jada Martin Monday, July 25 9 p.m. WBB Team USA vs. USA Select Team (Exh.) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Wednesday, July 27 6:30 p.m. WBB Team USA vs. France (Exh.) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Monday, July 29 6 p.m. WBB Team USA vs. Canada (Exh.) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Monday, July 31 3 p.m. WBB Team USA vs. Australia (Exh.) Seimone Augustus
Sylvia Fowles

Olympic Games Schedule

Wednesday, Aug. 3 1 p.m. WSOC Canada vs. Australia (Group F) Allysha Chapman Saturday, Aug. 6 1 p.m. WSOC Canada vs. Zimbabwe (Group F) Allysha Chapman Sunday, Aug. 7 TBD WBB USA vs. Senegal (Group B) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Monday, Aug. 8 TBD WBB USA vs. Spain (Group B) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Tuesday, Aug. 9 2 p.m. WSOC Canada vs. Germany (Group F) Allysha Chapman Wednesday, Aug. 10 TBD WBB USA vs. Serbia (Group B) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Friday, Aug. 12 TBD WSOC Quarterfinal Round (if nec.) Allysha Chapman TBD WBB USA vs. Canada (Group B) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Sunday, Aug. 14 TBD WBB USA vs. China (Group B) Seimone Augustus
Sylvia Fowles Monday, Aug. 16 TBD WSOC Semifinal Round (if nec.) Allysha Chapman Thursday, Aug. 19 TBD WSOC Gold & Bronze Media Games (if nec.) Allysha Chapman        

Read Full Article