Auburn

Eighty-Four Tigers on First-Year SEC Academic Honor Roll

June 30, 2016

June 30, 2016

AUBURN, Ala. – Auburn boasted 84 student-athletes from all 17 sports on this year’s First-Year SEC Academic Honor Roll list, the conference office announced Thursday.

The national champion equestrian team led the way with 11 honorees, while the men’s track and field team added 11.

Each student-athlete must 1) have a cumulative GPA of 3.00 or above at the nominating institution; 2) be on scholarship or a letter winner; 3) have completed 24 semester hours of non-remedial credit at the nominating institution; and 4) have been a member of the varsity team for the sport’s entire NCAA Championship segment.

The SEC First-Year Academic Honor Roll is based on grades from the 2015-16 academic calendar.

Auburn – Sport – Major
Andrew Autrey – Baseball – Pre-Building Science
Jeremy Johnson – Baseball – Pre-Communication
John Kubiszyn – Baseball – Pre-Chemical Engineering
Jack McPherson – Baseball – Pre-Business
Alan Smith – Baseball – Pre-Communication
Cole Blackstock – M Basketball – Pre-Electrical Engineering
Trey Tate – M Basketball – Pre-Business
Janiah McKay – W Basketball – Pre-Exercise Science
Erica Sanders – W Basketball – Undeclared Liberal Arts
Caitlin Boyle – Equestrian – Pre-Business
Elizabeth Brown – Equestrian – Animal Sciences-Equine
Lauren Diaz – Equestrian – Political Science
Alessandra Fratessa – Equestrian – Pre-Business
Kennedy Knapic – Equestrian – Animal Sciences-Pre Vet
Alexandra Ladove – Equestrian – Pre-Business
Mackenzie Michaels – Equestrian – Animal Sciences-Equine
Sarah Miller – Equestrian – Pre-Exercise Science
Emma Paul – Equestrian – Animal Sciences-Pre Vet
Megan Rauh – Equestrian – Undeclared Science and Math
Casey Schmitz – Equestrian – Pre-Business
Marquel Harrell – Football – Undeclared Science and Math
Mike Horton – Football – Pre-Mechanical Engineering
Kerryon Johnson – Football – Exercise Science
Raymond Lester – Football – Pre-Architecture
Ryan Meneely – Football – Pre-Business
Ian Shannon – Football – Pre-Communication
Prince Tega Wanogho – Football – Pre-Business
Grayson Huff – M Golf – Agri-Business & Econ
Mark Lawrence – M Golf – Pre-Business
Jacob Solomon – M Golf – Pre-Business
Mai Dechathipat – W Golf – Pre-Business
Maria Donado Paez – W Golf – Pre-Industrial Engineering
Samantha Cerio – Gymnastics – Pre-Chemical Engineering
Emma Engler – Gymnastics – Undeclared Science and Math
Taylor Krippner – Gymnastics – Nutrition
Emma Slappey – Gymnastics – Fitness, Conditioning and Performance
Ashton Brock – W Soccer – Pre-Journalism
Kerry Dunn – W Soccer – Undeclared Science and Math
Karli Gutsche – W Soccer – Pre-Early Elementary Education
Abigail Meadows – W Soccer – Pre-Civil Engineering
Sophie Milich – W Soccer – Geology
Gianna Montini – W Soccer – Human Development and Family Studies
Ansley Peacock – W Soccer – Undeclared Science and Math
Taylor Troutman – W Soccer – Mechanical Engineering
Blaire Bass – Softball – Pre-Journalism
Bree Fornis – Softball – Pre-Software Engineering
Tali Milde – Softball – Apparel Merchandising
Morgan Podany – Softball – Pre-Business
Kendall Veach – Softball – Pre-Exercise Science
Zach Apple – M Swim & Dive – Pre-Exercise Science
Foster Ballard – M Swim & Dive – Pre-Building Science
Justin Checchin – M Swim & Dive – Pre-Chemical Engineering
Bryan Lee – M Swim & Dive – Pre-Business
Russell Noletto – M Swim & Dive – Pre-Business
Grady Ottomeyer – M Swim & Dive – Pre-Business
Christopher Simmons – M Swim & Dive – Electrical Engineering
Sam Stewart – M Swim & Dive – Ecology
Erin Falconer – W Swim & Dive – Pre-Business
Oda Gjerde – W Swim & Dive – Pre-Mechanical Engineering
Shannon McKernan – W Swim & Dive – Mathematics
Bailey Nero – W Swim & Dive – Chemistry
Max Sivalls – M Tennis – Pre-Business
Sofia Blanno – W Tennis – Apparel Merchandising
Caroline Turner – W Tennis – Psychology
Joshua Burks – M Track & Field – Pre-Aerospace Engineering
Xavier Coakley – M Track & Field – Pre-Exercise Science
Shawn Johnson – M Track & Field – Pre-Business
Krister Jonsson – M Track & Field – Undeclared Science and Math
Alexander Ngei – M Track & Field – Pre-Mechanical Engineering
Mark Rubalcaba – M Track & Field – Pre-Business
Adam Ruggles – M Track & Field – Pre-Engineering
Austin Schott – M Track & Field – Pre-Civil Engineering
Reilly Shaw – M Track & Field – Pre-Business
Alex Tucker – M Track & Field – Mechanical Engineering
Jenae Ambrose – W Track & Field – Pre-Exercise Science
Kylee Carter – W Track & Field – Pre-Exercise Science
Brenda Kigen – W Track & Field – Pre-Nursing
Mattie McLawhorn – W Track & Field – Undeclared Science and Math
Ivana Muzaric – W Track & Field – Pre-Business
Caroline Reed – W Track & Field – Undeclared Liberal Arts
Jeanine Williams – W Track & Field – Undeclared Science and Math
Allison Gamble – Volleyball – Accounting
Brenna McIlroy – Volleyball – Pre-Special Education
Abigail Miller – Volleyball – Nutrition

Read Full Article